Żegluj gdzie poniosą marzenia

Adriatyk – Chorwacja

Wjazd do Chorwacji (przepisy paszportowe)

 

Od 1 lipca 2013 r. Chorwacja należy do Unii Europejskiej. Na teren Chorwacji można wjechać okazując dowód osobisty lub paszport. Paszport jest konieczny, gdy podróżujemy przez kraje gdzie jest wymagane jego posiadanie np. Bośnia i Hercegowina.

Na terenie Chorwacji można przebywać bez obowiązku posiadania wizy do 90 dni. Dokument tożsamości, którym podróżny posługuje się przy przekroczeniu granicy musi mieć ważność nie krótszą niż 90 dni od daty przyjazdu.

Chorwacja nie należy do Schengen.

Podróżując po Europie warto wcześniej odebrać we właściwym oddziale NFZ kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Ułatwia ona formalności w razie konieczności wizyty u lekarza za granicą.

 

Waluta

 

Waluta chorwacka to kuna (HRK). W zależności od kursów walut 1 HRK = 0,62 PLN a 1 EUR = 7,3 HRK. Z bankomatu można wypłacić walutę miejscową. W miejscowościach turystycznych jest wiele kantorów, gdzie można wymienić pieniądze.

 

Kiedy żeglować?

 

Sezon żeglarski w Chorwacji trwa 7 miesięcy – od kwietnia do października. Im bliżej wakacji tym temperatura powietrza i wody jest wyższa a turystów przybywa.

Dla szukających mocniejszych wiatrów – najlepsze będą kwiecień i październik. Lubiących wysokie temperatury ucieszy lipiec i sierpień. Maj, czerwiec i wrzesień to miesiące idealne dla osób, które wolą odpoczynek w mniej gwarnym otoczeniu.

Większą część roku – jako kapitanowie – spędzamy żeglując po Adriatyku. Czarterujemy jachty ze wszystkich chorwackich (i nie tylko) marim. Jakie rejsy organizujemy i gdzie pływamy oraz jak wygladają nasze szkolenia żeglarskie w Chorwacji opisujemy w dziale Oferta.

 

Chorwacka kuchnia

 

Smaki Chorwacji to mieszanka kuchni śródziemnomorskiej (nadmorska części kraju, wybrzeże), kuchni środkowoeuropejskiej (region Chorwacji centralnej i północnej) oraz kuchni tureckiej (północny – wschód). W Chorwacji spotykamy też potrawy unikalne, znane tylko na określonych terenach.

Kuchnia opiera się na dobrze wysmażonych lub grillowanych mięsach, smażonych rybach, owocach morza. Potrawy przyrządzane są z użyciem takich składników jak sery, oliwki i owoce nie pomijając dań warzywnych i surówek.

W regionach jak Istria i Dalmacja serwowane dania mają wyraźny, śródziemnomorski charakter. Tamtejsza kuchnia słynnie z suszonych i wędzonych szynek – prsutu, podawanych z oliwkami, nadziewanymi kozim serem.

Nad morzem z łatwością skosztujemy owoców morza i potraw z przeróżnych gatunków ryb.

 

Klimat

 

W Chorwacji czyli tam panuje klimat śródziemnomorski (wybrzeże) i kontynentalny (w głębi kraju).

W części kontynentalnej klimat jest podobny do warunków panujących w Polskc. Temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas.

W rejonie górskim panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie jest bardzo dużo śniegu).

 

Wybrzeże w sezonie

 

Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 oC, minimalna ok. 20. W zimie temperatura rzadko jest ujemna, śniegu właściwie nie ma.

Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce.

W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo różnicy temperatury między dniem a nocą.

Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu – bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny). Spływa z gór. Jest suchy i chłodny. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, yugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne i gorące.

Wyspy mają przewagę nad lądem. Chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej.

Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Lato jest na wybrzeżu upalne. Cztery miesiące, w których średnia temperatura dobowa przekracza 20 oC, to pełnia sezonu turystycznego.

Miesiące takie jak maj czy październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni (wrzesień i początek października) za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także woda w morzu.

 

Wybrzeże poza sezonem

 

Miesiące zimowe są na chorwackim wybrzeżu mokre i wietrzne.

Masa wody w morzu sprawia, że temperatura powietrza praktycznie nigdy nie spada tam poniżej zera (woda zawsze ma przynajmniej 10 oC). Te warunki panują tylko przy samej linii brzegowej.

W górach temperatura często spada poniżej zera. Różnica temperatury może sięgać na odcinku kilkudziesięciu kilometrów nawet kilkunastu stopni. Jeśli przyjechaliście z głębi Chorwacji nad morze i nagle pod swoim samochodem widzicie wielką kałużę wody, nie przejmujcie się – to tylko nagle stopniał cały śnieg nagromadzony w zakamarkach auta.

Nad Adriatykiem nawet w najzimniejsze miesiące temperatura dosyć często przekracza 15 oC. Średnia dobowa temperatura w styczniu to 8.3 oC. Niektórzy mieszkańcy wysp śnieg oglądają raz na parę lat.

Adriatyk zimą jest częściej wzburzony, ale i wtedy jest morzem w miarę łagodnym. O turystyce w skali letniego wypoczynku oczywiście nie ma mowy, ale i tak notuje się pewną ilość turystów przybywających na wybrzeże zimą.

Informacje o Chorwacji i czarterowniu jachtów znajdziesz tutaj.