Grecja – wyspy
Wjazd do Grecji (przepisy paszportowe)
Od 1981 r. Republika Grecka należy do Unii Europejskiej. Na teren Grecji można wjechać okazując dowód osobisty lub paszport. Paszport jest konieczny, gdy podróżujemy do Grecji odwiedzając po drodze kraje, gdzie jest wymagane jego posiadanie np. Macedonię.
Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Na terenie Grecji można przebywać bez obowiązku posiadania wizy do 90 dni. Dokument tożsamości, którym podróżny posługuje się przy przekroczeniu granicy musi mieć ważność nie krótszą niż 90 dni od daty przyjazdu.
Grecja należy do Schengen.
Podróżując po Europie warto wcześniej odebrać we właściwym oddziale NFZ kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Ułatwia ona formalności w razie konieczności wizyty u lekarza za granicą.
Waluta
Waluta grecka to euro (EUR). W zależności od kursów walut 1 EUR = 4,1/4,4 PLN. Z bankomatu można wypłacić walutę euro. W wielu miejscach można płacić kartą.
Kythnos (Loutra)
Malownicza i spokojna miejscowość o zabudowie typowej dla północnych Cyklad.
Nieopodal portu znajdują się między innymi słynne gorące źródła o temperaturze około 37 oC. Ich rozlewisko wygrodzone jest usypaną z kamieni zatoczką, w której można wygrzewać się bezpłatnie, o każdej porze dnia.
Bardzo dobra, bo stosunkowo bliska względem Aten lokalizacja, sprawia, że latem przybywają tutaj liczne grupy turystów. W zimie zaś w miasteczku można spotkać wyłącznie lokalnych mieszkańców.
Milos (Adamas)
Milos, choć wciąż dla wielu turystów nieznana, to ważna w archipelagu Cyklad wyspa, której sercem jest wielka zatoka z krystalicznie czystą wodą Oferuje setki piaszczystych plaż, gorące źródła oraz niezwykłe klify Kleftiko.
W urokliwym nadmorskim miasteczku Adamas znajdują się liczne zabytki, restauracje i kluby a wypożyczalnie wszelkiego rodzaju środków transportu zdecydowanie zachęcają do zwiedzenia stolicy oraz przepięknych wzgórz.
Położony nieopodal portu starożytny amfiteatr idealnie nadaje się do imprezy podczas rejsu.
Hydra
Słyszeliście kiedyś o potworze z kilkoma głowami? Historia jest nieco inna niż mitologia, jednak jeszcze bardziej ciekawa.
Choć mało kto to wie i ciężko doszukać się takich informacji, wyspa ta należała przez lata do piratów a jej flota wynosiła ponad 100 okrętów wojennych, przez co była ona nie do zdobycia.
Co ciekawe dowódcą piratów, w najważniejszym okresie gospodarczym była kobieta. Jej flota łącząc swoje siły z ateńskimi brała udział w wojnie z Turcją.
Obecnie surowa pod względem roślinności wyspa, kiedyś porośnięta była licznymi lasami, w których mieszkało ponad 40 tysięcy mieszkańców. Jedynym obecnie miastem (stolicą) jest miejscowość o nazwie Hydra.
Jej zabudowa układa się dookoła zatoki, wspinając się po wzgórzach na kilkaset metrów, co sprawia, że całość prezentuje się niczym miejski amfiteatr.
Na wyspie zachowała się tradycja całkowitego zakazu poruszania się pojazdami kołowymi, dlatego nie znajdziemy tam samochodów, motorów, rowerów ani taczek.
Dla żeglarzy, miejsce to często jest najważniejszym przystankiem rejsu.
Poros
Poros dzięki nieznacznej odległości od Aten oraz przepięknej architekturze, w sezonie wakacyjnym zachęca do zwiedzania setki turystów. W pobliżu wyspy znajduje się kotwicowisko oraz szkoła marynarki wojennej.
Wyspa i miasto znajdują się na przeciwko sięgających ponad tysiąc metrów gór Peloponezu. Liczne restauracje wzdłuż nabrzeża oferują przepyszne lokalne dania oraz domowej roboty alkohole wielu gatunków.
Aegia
Aegina, obecnie najlepiej skomunikowana z Atenami, tętniąca przez cały rok życiem wyspa pistacji i oliwek. Uprawia się je od setek lat i eksportuje na całą Europę.
Miasteczko portowe jest urokliwe i kameralne a okolica gęsto porośnięta drzewami.
Z portu można dostać się samochodem bądź skuterem do słynnej świątyni Aphaya, która jest ważnym i jednocześnie wartym zobaczenia punktem zwiedzania.
Angistri i Moni
Obie wyspy położone są po zachodniej stronie Aeginy. Moni – mniejsza z wysp, otoczona jest zieloną wodą, co stanowi o jej atrakcyjności. Nie jest zamieszkana. Na Angistri zamieszkanej przez ok. 400 osób, jest niewielka przystań a od wschodniej strony kilka czystych zatoczek.
Epidaurus
Wyspa Epidaurus porośnięta jest sosnowym lasem.
Największa miejscowa atrakcja to pochodzący z 4 wieku p.n.e. teatr, który pomieści 14 tyś. osób. Jest to najlepiej zachowany tego typu obiekt w Grecji.
Wspaniała akustyka sprawia, że każde słowo wypowiedziane ze sceny w czasie letnich spektakli słychać w ostatnich z 54 rzędów. Na wyspie zwiedzić można także ruiny sanktuarium Asklepiosa.
Jachty mogą kotwiczyć w zatoce nieopodal plaży lub przycumować do nabrzeża.
Spetses
Wyspa jest raczej płaska. Piaszczyste plaże, 200 letnie domy i ciasne uliczki – to charakterystyka Spetses.
Ciekawostką są taksówki, czyli konne dorożki.
Miejscem wartym odwiedzenia jest klasztor Św. Mikołaja. W czasie powstania i walki o niepodległość, 3 kwietnia w 1821 r. wyspiarze złożyli tam przysięgę „wolność albo śmierć”.
Rok później w pobliżu Spetses miała miejsce bitwa morska z flotą turecką. Dla jej upamiętnienia 8 września w miasteczku odbywa się festyn „Armata”.
W starym porcie, którego wygląd pozostał niezmieniony, do dziś budowane są kaiki – drewniane łódki rybackie. Wytwarzane są tradycyjną metodą. Tutaj buduje się także repliki dawnych żaglowców.
Methana
Methana leży na półwyspie o tej samej nazwie. Jest tam ponad 30 wulkanów. Na szczęście od 1700 roku nie zanotowano aktywności żadnego z nich. Miasto jest tłumnie odwiedzane ze względu na wody termalne znane od czasów starożytnych.
Podchodząc do portu trzeba uważać na wąskie przejście, dodatkowo słabo widoczne i zasłonięte przez drzewa na pobliskich wzgórzach.
Kea
Grecka wyspa Kea na Morzu Egejskim znajduje się blisko półwyspu Attyka. Jest szeroko znana ze stanowisk archeologicznych, które są jednymi z najważniejszych i najbardziej znaczących starożytnych znalezisk na całym archipelagu Cyklady.
Oprócz grobów z epoki kamienia znajduje się tam osada z epoki brązu Agia Irini, oraz rzeźba lwa, posągu pochodzącego z VI wieku. Wszystkie te starożytne atrakcje polecamy szczególnie miłośnikom historii i kultury. W przeciwieństwie do wielu innych wysp Morza Egejskiego Kea jest zdecydowanie mniej odwiedzanym miejscem przez turystów, dlatego przyciąga podróżnych ceniących spokój i ciszę.